Spring til indhold

Vodder Sogn

- et godt sted at bo, leve og arbejde…

Deltagerrekord til Frifelts ringriderfest 2012

Fredag den 3. august om aftenen blev der lagt  ud med traktorringridning, og hele 53 ryttere havde valgt at lægge vejen forbi pladsen i Birkelev. Det betød så, at det blev lidt mørkt, inden årets traktorkonge 2012 kunne blive kåret.

Det blev dystens næstældste deltager, Konrad Jensen, der løb med sejren foran Lars Peter Oksen og Aleks Egertsen. Det var en flot præstation, må man sige.

Øvrige resultater: Løb: Thea Oksen, Nicki Clausen, Laura Ebbesen og Maria Thyssen. Cykel: Morten Jensen, Johannes Ebbesen og Tristan Oksen

Lørdag den 4. august kom en ordentlig regnbyge forbi pladsen midt på formiddagen, inden rytterne ankom, og det betød, at galgerne allerede inden opstart var noget fedtede. Ikke desto mindre kom hele  89 ryttere til start, heraf 8 børn. Desværre måtte 2 ryttere udgå pga. mindre skader.

Da de 16 ud af 24 gange gennem galgen var gennemført, kom regnen igen i form af en tordenbyge, og derfor valgte formand Monika Clausen i samråd med de 5 forridere at afblæse konkurrencen og gå direkte til omridningen.
Det betød at 2 børn og 23 voksne havde taget alle ringe, og efter en spændende dyst blev Jeanette Breum konge ved børnene og Line Breum løb med titlen som pladskonge.

Rækkefølgen blev ellers som følger: Børn: 2. Line Schultz, 3. Helene Jensen, 4. Søren Ebbesen og 5. Morten Jensen. 15-34 år: 1. Heidi Christensen, Anette Bonnichsen, 3. Torben Kaufmann, 4, Carina Jessen og 5, Henrik Ebbesen. 35-59 år: 1. Jytte Breum, 2. Anette Jessen, 3. Anton Bonnichsen, 4. Peter M. Sjøgren og 5. Bjarne Jessen. 60+: 1. Arne Schultz, 2. Jørgen Thomsen, 3. Anton Jensen, 4. Egon Breum og 5. Anders Ebbesen.

Begge dage har rigtig mange publikummer besøgt pladsen og bidraget til det gode humør og den festlige stemning.

Så bortset fra vejret lørdag er bestyrelsen ovenud tilfredse med dagene. Der har aldrig i foreningens historie – så vidt vides – været så mange deltagere. Hverken til traktorringridning eller almindelig ringridning.

Share on facebook
Del på Facebook

FACEBOOK