Der bliver ikke en fælles skole for børnene i Vodder og Roager…

– Vi må her i Vodder Sogn desværre konstatere at det banebrydende samarbejde mellem Esbjerg og Tønder Kommuner ifm. etablering af en fælles skole for børnene i Vodder og Roager desværre ikke bliver til noget. Det har Tønder Kommune meldt ud her til morgen i en pressemeddelelse.

– Vi må desværre konstatere, at Esbjerg Kommune ikke ville være med, da det kom til stykket, siger formanden for Børn- og Skoleudvalget i Tønder Kommune, Henrik Mehlsen.

Udvalgsformanden er rigtig ærgerlig over, at samarbejdet alligevel ikke bliver til noget.

– Vi stod med en oplagt mulighed for at etablere et fællesskab hen over kommunegrænsen til gavn for elever, lærere, forældre, skoler og de to kommuner generelt. Det kunne have styrket og udviklet undervisningen i begge kommuner. Det ville have været nyskabende, og det kunne have været et godt eksempel for andre kommuner. Så af mange grunde er det brand ærgerligt, at vi nu må skrinlægge projekt, siger Henrik Mehlsen.

De to kommuner besluttede sidste år at igangsætte en undersøgelse om mulighederne for fælles skoledrift mellem Spandet-Roager Skole i Esbjerg Kommune og Vodder Skole i Tønder Kommune. Formålet var at sikre et fremtidigt skoletilbud i grænseområdet mellem de to kommuner.

Konsulentvirksomheden Capacent stod for undersøgelsen og leverede en rapport, der pegede på tre løsningsmodeller:

– Fælles skoledrift på Spandet-Roager Skole
– Fælles skoledrift på Vodder Skole
– Fælles skoledrift på en helt ny skole

I Børn- og Skoleudvalget i Tønder Kommune er der enighed om, at den eneste økonomisk realistiske løsning er at samle eleverne på Vodder Skole.

– Vi peger ikke på denne løsning, fordi skolen ligger i Tønder Kommune, men fordi rapporten entydigt viser, at det er den eneste løsning, der er økonomisk holdbar. Men nu har Esbjerg Kommune meddelt os, at ingen af modellerne har deres interesse. Det må vi jo tage til efterretning, men vi gør det med beklagelse, siger udvalgsformand Henrik Mehlsen.

– Dette betyder at udviklnigsarbejdet som vi gør for både af fastholde og tiltrække borgere til lokalområdet er endnu mere vigtigt, for at vores skole skal bestå også om 10 år. Og det kan kun gøres ved at arbejde mod fælles mål.

Share on facebook
Del på Facebook