Flot ringridning i Frifelt Ringriderforenings regi…

Så er endnu et ringridning overstået i Frifelt Ringriderforenings regi – og godt overstået endda.
Foreningen kunne i år fejre sit 110 års jubilæum i varmt sommervejr, dog med lidt færre deltagere en sidste år.
Fredag aften indledtes festlighederne med indvielse af den nye fane, som foreningen fik skænket i Højer i juni måned af Danmarkssamfundet.
Og den blev naturligvis taget i brug, som sig hør og bør, idet den gamle fane blev rullet sammen, inden Jens Bøjtang kunne banke det første søm i i den nye til ære for Kongehuset, Asmus Ebbesen slog det næste i for Fædrelandet og endelig formand Monika Clausen med det tredje søm for Foreningen. For at være sikker på at det gik, som det skulle ifølge forskrifterne, var Keld Stenger med som garant, idet han i en årrække var med i Danmarkssamfundet.
Der var 39 deltagere ved det efterfølgende traktorringridning, som efter først 20 gange gennem galgen og efterfølgende omkørsel kunne kåre Tage Ebbesen som vinder efterfulgt af Aleks Egertsen og Anton Jensen. I alt 9 ryttere havde taget alle ringe
Lørdag kom 71 ryttere til start, heraf 9 børn, og efter en spændende dyst havde 14 ryttere alle 24 ringe. Det til trods for at der de sidste 8 gange var en mindre ring i ringholderen.
Som den eneste i børnerækken med alle ringe, kunne Line Schultz løbe af med sejren, foran Jeanette Breum med 23 r., og Rikke Hansen med 22 r.
Årets pladskonge blev Carina Jessen. De efterfølgende placeringer blev som følger:
60-100 år
1.      Arne Schultz
2.      Aage Kjeldstrøm
3.      Verner Hein
40-59 år:
1.      Jytte Breum
2.      Lasse Jørgensen
3.      Annette Jessen
15-39 år:
1.      Annette Bonnichsen
2.      Line Breum
3.      Henning Andersen
Foreningens bestyrelse er ovenud tilfredse med den opbakning, arrangementet er blevet tildelt, både i form af sponsorpræmier og antallet af tilskuere. Både fredag aften og lørdag var der mange mennesker på pladsen, så hjælperne havde rygende travlt i teltet (som i øvrigt også var sponsoreret).
Bemærk at næste år bliver ringridningen flyttet til 2. weekend i juni.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *