Spring til indhold

Vodder Sogn

- et godt sted at bo, leve og arbejde…

God start for Klubben “Kernen” i Frifelt

Klubben “Kernen” i Frifelt er åbnet.

Mandag den 10. august var det første skoledag på Vodder Skole, og det var samtidig dagen hvor den ny klub “Kernen” kunne slå dørene op for børn og unge fra 5. klasse og opefter.

Der var mange som havde fået lyst til at kigge forbi, og inden længe blev der hygget med kortspil, smykkefremstilling, musik og bagværk m.m.

Klubleder Helle Nordly havde glædet sig til at modtage de unge mennesker og havde gjort det hyggeligt med friske blomster og nybagte boller.

Den ny klub holder til i “Kernehuset” på naturlege- og lejrpladsen “Kernen” ved Vodder Skole og Vodder Idrætscenter og har i disse omgivelser rigtig mange muligheder for aktiviteter, både inden- og udendørs.

Inden længe bliver loftet i det lille hus indrettet med masser af madrasser, puder osv, så der her vil være de helt rigtige rammer for en læse- , snakke- eller hyggestund.

Helle er i fuld gang med at lave aktiviteter på baggrund af hvad børnene gerne vil have at der skal foregå i klubben og fra fredag den 21. til lørdag den 22. august har de ønsket at overnatte i Kernehuset og hygge sammen.

I starten har Helle igangsat aktiviteter såsom bolchekogning m.m. – og i fremtiden er det de unge, der selv er med til at bidrage til den videre udvikling af klubbens kommende aktiviteter, så der bliver rig mulighed for dem selv at præge hverdagen i “Kernen”.

Helle har mangeårig erfaring i arbejdet med børn og unge, og har set frem til at tage fat på det ny projekt.
Klubben “Kernen” henvender sig til børn og unge, som ikke længere kan gå i SFO – dvs. fra 5. klasse og opefter.

Der vil være åbent mandag onsdag og torsdag i tidsrummet 13.00-17.00. I den første uge og denne uge er der Åbent Hus, hvor alle interesserede er meget velkomne til at kigge forbi. Overnatningsarrangementet er også for interesserede, som endnu ikke er medlem af klubben.

Der er stadig åbent for tilmeldinger. Kontakt Jan Jakobsen tlf. 74757609, Merethe Juul Thysen tlf. 20285668 eller Helle Nordly tlf. 40161227, hvis du har spørgsmål til Klubben Kernen.

Billeder fra den første dag i klubben

Share on facebook
Del på Facebook