Småkagebageri på Frifelt Kro med ”Glæd Børnene”

… takket været Birgit Aaskov Clausen fra Frifelt

Søndag den 17. november kl. 11.00 – 15.00 bliver Frifelt Kro forvandlet til et Småkagebageri – arrangeret af Birigit Aaskov Clausen.

Udover småkagebageriet, så er alle velkomne til at kigge forbi og hvis nogen har noget godt brugt legetøj, tøj, sko mv, som jeres børn ikke længere bruger, tager foreningen ”Glæd Børnene” gerne imod dette.

Læs her hvorfor:

Jul er for alle børn glædernes tid. Fyldt med julekalender, slik, juleønsker, pakkekalender m.v. og de fleste børn får alle deres mange ønsker opfyldt.

Men mane glemmer, at der også her i Danmark lever mange familier med så dårlig økonomi, at det er svært eller endda umuligt at holde en ganske ”almindelig” jul.

På en helt ganske almindelig søndag, fik Birgit Aaskov Clausen den konkrete tanke, at noget måtte der kunne gøres for disse familier – bare lidt, idet lidt jo er meget i deres verden. F.eks. har det i et af disse børns ønskesedler tidligere stået et ønske om en pakke is. Derfor var hendes idé: At skabe juleglæde for ”fattige” børn med noget så simpelt som julebag, så de kunne få lov til at mærke lidt af juleånden.

”Jeg kontaktede foreningen Glæd Børnene for at høre, om der var interesse fra disse hårdt trængte familier, for noget julebag. Dette undersøgte foreningen Glæd Børnene og kom tilbage med positive svar fra disse familier fra lokalområdet,”  fortæller Birgit.

Nu kunne hun gå i gang med at finde stedet, hvor bagning kunne foregå. Nemlig på lokalsamfundets Frifelt Kro.

Foreningen Glæd Børnene søgte fødevarestyrelsen om godkendelse af køkkenet på Frifelt Kro. Godkendelsen fra fødevarestyrelsen kom i hus og datoen blev fastsat.  Så i morgen, søndag den 17. november fra kl. 11.00 til kl. 15.00 er der bagning af flere slags småkager på Frifelt Kro.

For at skaffe ”bagere” brugte Birgit det sociale netværk – Facebook med budskabet ”Hvem har lyst til at hjælpe mig?” I løbet af no time, fik hun samlet 12 fantastiske ”bagere”, der havde lyst til være med i den gode sags tjeneste.

Derefter skulle der så skaffes kagedåser, ingredienser og måske små pengebidrag. Med hjælp fra Radio Globus kom Birgit i ”æteren”. Utallige meldte sig med kagedåser og ingredienser til bagværket. Endvidere kom der helt uventet en del pengedonationer fra mange forskellige. Butikslederne i vores lokale område hørte også Radio Globus. De var helt med på ideen og tilbød legetøj og meget andet, som kan bruges til pakkekalender eller julegaver til børn i de trængte familier.

En fantastisk oplevelse – Birgit kan næsten ikke få armene ned.

Foreningen Glæd Børnene gør meget for at hjælpe økonomisk hårdt ramte familier i Danmark. Både til fødselsdage, fastelavn, konfirmationer og især op til jul. Foreningen Glæd Børnene indsamler året rundt brugt legetøj, spil, film, tøj og meget mere. Trængte familier kan så indsende børnenes ønskesedler. Foreningen undersøger familierne og godkender hver enkelt familie og opfylder børnenes ønskesedler så godt som muligt.

Yderligere oplysninger kan findes på www.glaedbornene.dk eller på Facebook “Foreningen glæd børnene”, hvor der bl.a ligger børnenes ønskesedler og andet praktisk information.

Glæd børnene dækker hele Danmark, men selv om vi gerne ville, er småkager svære at sende. Så vi har hjælper børn, der bor i vores lokalområde fra Esbjerg i vest til Tønder i syd.

”Hele forløbet med dette ”småkagebageri” har være fantastisk!” fortæller Birgit og fortsætter ”og vi glæder os super meget til at bage, modtage og pakke gaver ind. Og ikke mindst glæder vi os til, selv at komme ud til disse børn og aflevere hjemmebag og gaver, så lidt juleglæde kan indfinde sig i disse hjem også.  Hun håber, at I ude i det syd og sønderjyske, har mulighed for at donere et par ting, så Glæd Børnene kan hjælpe endnu flere.

Samtidig vil hun på foreningens vegne gerne ytre en kæmpe stort tak til alle jer, der har hjulpet os!

Henrik Mortensen, AB Catering, Bilka Esbjerg, Brøns Maskinforretning, Fleggaard, Fætter BR Esbjerg, Føtex Ribe, Kvickly Ribe, Kvickly Tønder, Lalandia, Lohse, Ribe, Rømø Bageri, Frifelt Kro samt utallige private.

Alle er velkommen på søndag på Frifelt Kro fra kl. 11.00 – 15.00 og hvis I har noget godt brugt legetøj, tøj, sko mv, som jeres børn ikke længere bruger, tager vi gerne imod dette.

Alt vil blive afleveret til Foreningen Glæd Børnene.

Ved spørgsmål eller andet kan Birgit Aaskov Clausen kontaktes på mobil 51 95 17 72 eller på mail: algade38@os.dk.

Hun håber på, at småkagebageriet kan blive en tilbagevendende begivenhed.

Share on facebook
Del på Facebook